Zbrojnik niebieski

Popularność

Zbrojnik niebieski jest piękną, rzadko spotykaną, charakterystyczną rybą.

Pochodzenie Zbrojnika

Tak jak wszystkie Zbrojnikowate, pochodzi z Ameryki południowej, z rzeki Amazonki.

Samiec

Wygląd i charakter

Samiec-osiąga 10 centymetrów długości i na pyszczku posiada przypominające kolce, wyrostki. Samica-podobnej długości lecz bez kolców.

Ryba jest łagodna i niezbyt aktywna. Samce przeganiają się nawzajem co zazwyczaj źle kończy się dla słabszego. Najlepiej hodować w parach lub haremach.

Żywienie

Zbrojniki lubią: ogórek, cukinię, kabaczek, sałatę i oczywiście robaczki. Na co dzień zadowolą się granulatem opadającym na dno. Warto też dodać kawałek kory (szybko urosną na niej glony, wytwarza również substancje pobudzające ryby do tarła).

Wymagania Zbrojnika w akwarium

Dla pary (bez innych mieszkańców) będzie konieczny zbiornik minimum 54l. z piaskiem, korzeniami i suchymi liśćmi.

Parametry to: temperatura-24 do 27oC, pH-5.5 do 6.0, dGH-od 1 do 10.

Ryba idealnie nadaje się jako ciekawe uzupełnienie obsady akwarium z: Razborą klinową, Razborą Hengela, Bystrzykiem cytrynowym-pięknopłetwym (60l.), Bystrzykiem barwnym, Bystrzykiem Pereza-czerwonoplamym, Neonem czerwonym, a dla zaawansowanego akwarysty Cierniooczkiem kuhla-Piskorkiem kuhli (72l.), a w jeszcze większym zbiorniku z Bystrzykiem kolumbijskim (112l.).

Rozmnażanie w warunkach domowych

Rozmnoży się w zadbanym zbiorniku bez naszej wiedzy lecz reszta mieszkańców raczej nie oprze się zjedzenia ikry, dlatego lepiej wyposażyć się w akwarium tarliskowe. Przenosimy Zbrojniki (parę lub niewielki harem 1+2/3)do zbiornika wyposażonego w: specjalne groty skalne, donice ceramiczne oraz dużą ilość kory. Kora tak jak wcześniej wspomniałam pobudza ryby do tarła. Obowiązkowe również będą odpowiednie parametry oraz czysta woda. Samica składa drobniutką, żółtawą ikrę w wybranej przez siebie kryjówce, po czym samiec ją odgania (wtedy najlepiej przenieść ją z powrotem to głównego zbiornika) i opiekuje się jajeczkami aż do wyklucia które następuje po około 5-6 dniach. Kiedy narybek już swobodnie pływa odławiamy samca do akwarium ogólnego. Młode karmimy tabletkami i warzywami.